pátek 25. února 2011

Kamenná vila

Dneska jsem šla kolem a vždycky mám u sebe aspoň malý foťák. Pro mě nejkrásnější stavba v Pardubicích... Jedna z nejhodnotnějších novorenesančních architektur na území města Pardubic, s bohatou reliéfní a sochařskou výzdobou. Její význam stoupá i tím, že je spojena těsnými vztahy k řadě jiných současných staveb a účastí významných osobností - B. Dvořák, M. Baše a M. Aleše. Neomítnutý kámen, z něhož je tato vila postavena, jí dal přívlastek "KAMENNÁ".......Kamenná vila jako celek je jednou z nejvýznamějších novorenesančních staveb města Pardubice a na její podobě se podíleli dřívější významní architekti a umělci. Vila sama je zapsána na Ústředním seznamu kulturních památek. Jde o budovu v novorenesančním slohu, o třech nadzemních podlaží, střecha odstupňovaná valbová, fasáda je z neomítaného spárovaného lomového kamene, doplněna reliéfy. Jsou zde venkovní i vnitřní umělecká díla a řemeslné práce.
a dnes....Byla postavena v letech 1913-1921 a v roce 1997 došlo k rozsáhlým úpravám a opravám budovy tak, aby se stala reprezentativním sídlem firmy současného majitele. Úpravy se dotkly všech vnitřních prostor. Kromě dispozičních změn, kterými byla obnovena původní funkce objektu, byla provedena částečná výměna atypických oken a opravy stávajících, opravy a restaurace dveří s intarsiemi, jakožto i opravy podlah, vnitřních omítek a stropů. Byly zřízeny nové rozvody plynové, se třemi kotli s automatickou regulací, elektrické a vodovodní. Bylo vybudováno nové sociální zařízení na každém podlaží. Rovněž zde bylo zavedeno 11 telefonních linek a kvalitní zabezpečovací zařízení s mřížemi v celém přízemí i suterénu, jakožto i nové měděné výrobky klempířské.


 A mateřská školka v blízkosti Kamenné vily
3 komentáře:

 1. Leničko, to je skvost! Kování, kamenná stavba, všechno, všecičko... vždy žasnu co naši předci dokázali bez techniky, kterou máme dnes k dispozici my. To mělo vskutku řemeslo zlaté dno.
  krásný víkend sluníčko

  OdpovědětVymazat
 2. krása ...tam by se mi líbilo bydlet :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Leni zdravím,

  co já se okolo ní nachodila do práce. A pokaždé jsem na ní mohla oči nechat. Už jsem ji spoustu let neviděla. A tak děkuji za připomenutí. Jsem ráda, že se nezměnila.

  Krásný víkend
  Sabrina

  OdpovědětVymazat

Děkuji za příspěvek ♥